Asma tavan, tavanlarda alçıpan yardımı ile yapılan led ışıklı ya da ışıksız dekorasyon hedefli programlardır. Asma tavanlar evlerin salonlarında ya da bürolar tercih edilen bir tavan kaplama çeşididir.

  Asma tavanlar dekorasyonu kuvvetli yapılardır. Genellikle büyük evlerde ya da büyük salonlarda tercih edilirler. Spot ışıklı modelleri ile bugünümüzde en çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Bununla beraber asma tavanlar gergi tavanlar ile beraber harika atmosfer yaratıcı özelliklere sahip olabilirler. Asma tavanları doğru şekilde kullanmak ve tasarımını evin genel dekorasyon aklına uydurmak ev sahibinin bu tavan çeşidini seçmeden evvelce bilmesi gereken özellikler arasında yer almaktadır.

Asma Tavan Örnekleri


  Örnekler her hususta anlamamızı kolaylaştıracaklardır. Asma tavan örnekleri de aynı tarafta anlamamızı kolaylaştıracaklardır. Bununla beraber evinizde kullanmak dilediğiniz asma tavanların nasıl görüneceğini örneklerde tespit edilen çalışmalardan da anlayabilirsiniz. Örnekler anlamanızın yanısıra ilham almanızı da kolaylaştıracaktır.

Asma Tavan Nasıl Yapılır?


  Asma tavan her ustanın yapabileceği çalışmalar arasında yer almaz. Hem dekorasyon aklı hem de program pratiği gerektirir. Bu amaçla işi iyi bilen profesyonel çalışan bir ekip ile evinize asma tavan çalışmaları yapabilmelisiniz.

  Asma tavanlar ülkemizde genelde alçıpan yardımı ile oluşturulurlar. Uzun ve yetenek isteyen bir iş olan asma tavan çalışmalarının modellere göre zamanı ve işçilik fiyatları değişir. Asma tavan modelleri onlarca hem de yüzlerce değişik şekle bürünebilir. Bu odanızın boyutları, biçimi gibi bir çok faktöre göre değişim gösterebilir.

  Asma tavan yapılırken ilk olarak asma tavan ızgarasını doğru şekilde tasarlamak gerekir. Bu noktada mühim olan oda ölçülerinin doğru alınmasıdır. Hazırlanan ızgaranın monte edilmesi zor bir prosedür olabilir. Bu amaçla asma tavan işinde ustalaşmış bir profesyonelle çalışmak doğru olacaktır. Asma tavan amacıyla hazırlanmış olan ızgara monte edildikten sonra içerisine gizlenmesi gereken led, spot gibi aksesuarların kurulumu yapılır. En son ise hazırlanıp monte edilen ızgaranın üstüne alçıpandan hazırlanmış levha kapatılarak prosedür yapılır.

  Belirtmekte yarar var ki bahsetmiş olduğumuz yapım aşamaları yapılacak asma tavana göre küçük değişiklıklar gösterebilmektedir.

Asma Tavanlar Hangi Durumlarda Tercih Edilir?


  Asma tavan programları çoğu değişik avantaja, yararya sahiptir. Burada evin ya da büronun greksinimlerini saptamak kritik ciddiye sahiptir.

  Elektrik ve tesisat borularının kapatılmasında asma tavanlar başarılıdırlar. Alçıpan yardımı ile boruların kapanmasının sonrasında tavanların güzel durmasında asma tavanların vazifiyeti büyüktür.

  Isı yalıtımı ve izolasyon söz hususu olduğunda tekrar asma tavanlar vazife alırlar. Genellikle eviniz yeteri kadar ısınmıyorsa tavanlarda ısı kaybınız olabilir. Burada alçıpan yardımı ile yapılan asma tavanlar evinizin ısısını arttıracaktır.

  Dekorasyon hedefli ışıklandırmalar da asma tavanların tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Spot ışıklar, led ışıklar evdeki eşyaları daha yaratıcı biçimde aydınlatabildiği amacıyla ev sahipleri ve iç mimar doğrulusunda tercih edilir olmaktadırlar.

Asma Tavan Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Asma tavan yapılmadan evvelce şayet spot ışık, led ışık gibi çalışmalar yapılacak ise bunların ortamında elektrik programları da olacaktır. Bu amaçla elektrik işlerinin alçıpan çalışmaları ile koordineli bir şekilde gerçekleşmesi gerekecektir. Elektrik yanısıra boya bAdana prosesleri de asma tavanlar ile paralellik gösterir. Asma tavanlar gerçekleştirdikten derhal sonra boyanması gerekir. Burada şayet evin genel boya bAdana programları da yapılacak ise aynı vakte denk getirilmesi ideal olacaktır.

  Asma tavan en az 4-5 cm, en çok ise 7-8 cm olmalıdır. Önemli olan diğer bir nokta ise monte edilen alçıpan levhanın vidalama prosedürü en çok 30 cm Aralıklarla yapılmalıdır.

Hangi Asma Tavan Çeşidi Yapılmalı?


  Bu kritik dekorasyon sorularından biridir. Asma tavanların onlarca çeşidinin olmasından bahsetmiştik. Burada tercih edilmesi gerekenin ne olduğunu de seçmek hakikaten meşakkatli bir proses olarak karşımıza çıkabiliyor. Burada evin genel yapısını kavramak ise başlangıçta kilit rol oynuyor. Eğer evinizin genel dekorasyon aklı classic ise asma tavanlarınızı da spot ışıklara sahip alçıpanlar ile döşenmiş yapılar durumuna getirmeniz doğru tercih olacaktır. Bununla da kalmayıp asma tavanların genel hatlarını keskinleştirmeniz classic ev dekorasyonunuza direkt olarak katkı yapacaktır.

   Modern ve renkli bir eve sahipseniz asma tavanlarınızı daha az kalınlığa sahip bol ve sık ışıklandırmalar tercih ederek seçebilirsiniz. Büyük asma tavanlar yerine yalın ve ışıklandırması kuvvetli tavanları tercih etmelisiniz. Asma tavanların genel yapısı gösterişe müsaittir. Ancak çağdaş ve renkli bir evde asma tavanın ev eşyalarınızın önüne geçip gitmesini istemeyiz. Bu amaçla asma tavanlar bu tür evlerde çok daha yalın ve minimalist kıvrımlara sahip olmalıdır.

Call Now Button