Kartonpiyer duvar ile odanın tavanının kesişme noktasında sarfedilen ya da tam tavanın ortasında değişik şekillerde konumlandırılan dekoratif hedefli bir unsurdur. Çoğumuzun evinde sarfedilen ve yapısına aşina olduğumuz bu ürün; gerektiğince çok kullanıldığından ötürü piyasada en çok rağbet gören mamüller arasında uzun yıllardır konumunu korumaktadır. Sektörde de aynı şekilde bu kadar tercih edilmesinden ötürü her geride bıraktığımız gün daha kullanımı kolay ve daha değişik modellerin yapılacağı kartonpiyerler üretilmeye çalışılır.

Kartonpiyer Çeşitleri

  Öncelikle bu ürünün fiyat aralığının her bütçeye ideal olacak şekilde olması, boyanabilir özelliğe sahip olması, görüntü olarak evlerde fazlası şahsa göre daha hoş ve çağdaş bir görüntü yaratıyor olması gibi özellikler kartonpiyere olan rağbeti arttırmış ve az evvelce de anlattığımız gibi yapımcılar de bu rağbeti her alandan karşılayabilmek amacıyla değişik türlerde kartonpiyerler pazara sürmüşlerdir. Bu aşamada kartonpiyer yapımı konusundan bahsederken iki ayrı çeşitlilik unsuruna değinmek mümkündür. Bahsi geride bıraktığımız türler köpük kartonpiyer ve alçı kartonpiyerdir. Her birimizin bildiği alçı kartonpiyer çeşidi; su, alçı ve elyaf karıştırılarak ortaya getirilir. Ortaya çıkartılan malzeme de hazır durumdaki kalıplara dökülerek kullanıma hazır durumda kullanıcıya sunulur. Bu alçı tipinin en bilindik özelliği, amacıyladeki elyaf yardımıyla daha sağlam olmasıdır. Aynı vakitte dökme kalıpla pek çok şekle sokulabildiğinden pek çok değişik çeşitle satışa sunulmaktadır.

  Diğer bir tür olan köpük saray tavan kartonpiyer ise yapı pazarında daha çok yeni yaygınlaşma yoluna giren yapı dekorasyon mamüllerindendir. Üretim adımında malzeme olarak büyük oranda havayla karıştırılarak ortaya getirilen bu ürün, alçı kartonpiyer türüyle karşılaştırıldığında çok daha hafif bir malzeme olma özelliği taşımaktadır. Bununla beraber esasen yaygınlaşma sürati alçı kartonpiyere göre daha düşük olmasından çok da çok modeli bulunmamaktadır.

Kartonpiyer Modelleri Neye Göre Tercih Edilmelidir?

  Kartonpiyer tavan evresinde en çok sarfedilen dekoratif mamüllerdendir. Genel manada mekanların tavanlarında sarfedilen bu mamüller, model olarak biraz bulundukları bölgeın başka tamamlayıcı dekoratif unsurlarına göre seçilmelidir. Örnek verecek olursak; ürünün kullanılacağı bölgenin genel dekorasyon durumu daha classic mobilyaların kullanıldığı bir tarza sahipse kartonpiyer modelleri arasından kabartma şeklinde ve daha şık modellemelerle üretilmiş olanlar seçilmelidir. Tam tersi hallerde şayet bölge gerektiğince çağdaş ve yalın bir şekilde döşenmişse, bu hallerde daha düz ve yalın kartonpiyer türlerinden seçilmesi doğru olacaktır. 

Call Now Button