Mutfak Dolapları

Mutfak Dolabı Nedir? Nasıl Üretilir?

  Mutfak dolabı, büyük çoğunluğu ağaç mamüllerinden üretilmiş olan saklama ünitesidir.

  Mutfak dolabı kavramının oluşmadığı senelerde kullandığımız Tel Dolap ve Terek‘ten şu zamana kadar kadar yapımında kullanıldığı malzeme ve manzara olarak çok değişime uğramıştır.

Mutfak Dolabı Nasıl Üretilir?

  Günümüzde mutfak dolapları iki ana maddeden üretilir: MDF ve SUNTA

  Dolapların bedenleri, üzeri melamin kaplanmış MDF yada SUNTA dan (mdflam , suntalam) üretilir.

  Bu bedenler daha eskiden hazırlanmış standart ölçülerde olabildiği gibi genellikle şahsa özel üretim yapılmaktadır. Biz firma olarak müşterinin mutfağına özel ölçülerde projelendirip beden üretimini öyle yapmaktayız.

  Projelendirilen mutak amacıyla lüzumlu ölçülerde kesilen sunta ya da mdf açıkta kalan kıyıları PVC bant ile özel makinelerde bantlanarak birbirlerine vidalanır ve 4 mm arkalık çakılarak duvara monte etmeye hazır duruma getirilir.

MDF mi SUNTA mı?

  Aslında doğru olan hafif ve vidalanmaya daha müsit olan sunta kullanmaktır, ancak insanlarda mdf nin daha dayanıklı bulunduğu inancı bulunmaktadır ve bu yüzden ısrarla mdf isterler.  

  Evet mdf yüke karşı daha dayanıklıdır ancak mutfak dolabı olarak vazife yaptığı yerde bu dayanıklılığa gereksinim yoktur, gereksinim olmadığı durumda namacıyla daha ağır bir malzemeyi kullanıp duvara ve bağlantı ekipmanlarına daha çok yük bindirelim ki?

  Suya ve neme karşı dayanıklılıkları ise pek değişik değildir. MDF su aldığında 4 mm şişerken SUNTA 8 mm şişmektedir, yani su aldığında ikiside formunu kaybetmektedir.

Kapaklar Nasıl Üretilir?

  Kapaklar dolabın bedeni tamamlandıktan sonra ölçülendirilip seçeneğe göre üretime geçilir.

  Seçenekleri Profil , Düz Kapak , Membran , Süper Parlak olarak sıralandırabiliriz.

Hangi Kapağı Seçmeli? Hangisi Ne manaya Geliyor?

  Seçim ilk başta bütçe ile alakalı olup ikinci faktör de şahsi zevktir. Hangi ürünü belirlediğiniz teknik olarak pek fark göstermez Her ürün vazifesini yerine getirip size senelerce hizmet edecektir.

  Geriye ekonomik ve görsellik olarak sizin seçiminiz kalıyor.

  Piyasada rağbet gören kapak cinslerini ucuzdan pahalıya doğru sıralayıp, nev-i’ni anlatmaya çalışalım;

Profil Kapak

  Seri olarak üretilmiş detaylı renklerde (pvc kaplama) ve detaylı desenlerde hazır profillerin lüzumlu ölçülerde 45 derece kesilip ortasına 8 mm sunta yada mdf lam yerleştirilerek birleştirilmesi ile üretilir. En ekonomik kapak türüdür ama en dayanıksızıdır aynı zamanda. Ekonomikliği kendinden bir üst sınıftaki ürüne göre çok çok mantıklı olmadığı amacıyla yavaş yavaş piyasada kullanımdan kalkmaktadır.

Düz Kapak

  Düz kapak tarifi beden üretimi amacıyla kullandığımız ve evimizdeki derhal her mobilyada sarfedilen MDF ve SUNTA nın melamin kaplı (mdf lam – sunta lam) halinin kapak ölçülerinde kesilip kullanılmasıdır. Dayanıklıdır ve fiyat performansı iyidir. Piyasadan yavaş yavaş kalkan profil kapak yerine giriş srandardı olmaya başlamıştır.

  Gövde ile aynı renk ve desende olabileceği gibi değişikda yapılabilir, biçim ve model verilemez düz kullanılmak zorundadır.

Membran Kapak

  Ham mdf nin balon press makinalarında pvc folyo (membran) kaplanarak üretilmesi ile elde edilir. Kaplanmadan evvelce mdf nin yüzeyine CNC makinesinde detaylı modeller çizilebilir.

  Parlak ve mat olarak seçilebilir, renk ve desen alternatifi çok çokdır. Her kapak ayrı ayrı kesilip kaplandığı amacıyla rastgele bir ek yeri kıyı bandı vs bulunmaz, tek parçadır.

Alttaki turuncu kapaklar membran üretimdir, kıyılara ilgi ;

Süper Parlak

  Piyasada akrilik, akrilüks ve süper parlak oalrak adlandırılan bir kapak türüdür. MDF üstüne preslenen süper parlak akrilik ile aşağı yukarı 120 cm x 240 cm ebatlarında hazır plaka durumunda bir üründür. Gerekli ölçülerde kesilip kıyıları pvc ile bantlanarak kapak durumuna getirilir.

Call Now Button