Duvar Kağıdı

Duvar Kağıtları Genel Özellikleri

  Duvar Kağıtları, duvar kağıdı tutkalı ile duvarlara yapıştırılan iç mekan dekorasyon malzemesidir. Uygulandığı duvarlara renklendirmenin yanında, özel yapısı, dokusu, kabartması ile değişik manzara ve hareketlilik katar. En süregelen sarfedilen 3 değişik çeşidi mevcuttur.

1- Silinebilir (Vinil) Duvar Kağıtları:

  En çok sarfedilen duvar kağıdı tipidir. Kağıt astar üstüne PVC laminasyonu ile üretilmiş kompakt kağıttır. PVC kaplı olan üst yüzeye renk ve desen baskısı gerçekleştirdikten sonra özel makinesin de sıcak uygulanarak – Hot emboss yöntemi ve özel silindirler ile desen efektleri ve kabartma dokusu verilir. Kullanımı çok basit ve programı en rahat kağıttır. Güneş ışığına sağlamdır, uzun seneler solmaz. PVC temelli yapısıyla leke ve kir tutmaz, ıslak olarak silinebilir hem de fırça ile temizlenebilir. Uygulandıktan sonra ek yerleri belli olmaz, basit sökülebilir. Islak hacimlerde de (banyo – mutfak) basitlıkla kullanılabilir.

2- Kağıt Esaslı Duvar Kağıtları:

  Geleneksel duvar kağıdıdır, yüzeyi vinil kaplanmamıştır. Uygulaması çok basitdır, az nemli bezle temizlenebilir, güneş ışığına sağlam değildir. Kağıt Esaslı Duvar Kağıtları, hijyen ve sıhhat yönünden en küçük bir tehlike barındırmadığı amacıyla bilhassa bebek ve çocuk odalarında kullanılması tavsiye edilir.

3- Tekstil Duvar Kağıdı:

  Tek bir hammaddeden ya da birkaçının bileşiminden ortaya gelebilir. Özellikle kağıt tabanlı duvar kağıtlarıdır. Fakat son vakitlerde non-woven (dokuma olmayan) taban süregelen olarak kullanılmaktadır. Tekstil Duvar Kağıdının programı ve bakimi özel özen ister.

  Duvar kağıtlarının ölçüleri üretildikleri ülkelere göre değişiklikler gösterebilir;

  Kore duvar kağıtları genel olarak 1,06m X 15,6m (16,5 m2) ölçülerinde üretilir.

  Avrupa duvar kağıtları genel olarak 0,53m X 10m (5,3 m2)ölçülerinde üretilir.

  Azda olsa 7 m2 lik ve 10,6m2 lik kağıtlarda üretilmektedir.

  Dünyaca kabul görmüş teknik bilhassar ve standartlar ürün etiketlerinin üstünde özel semboller ile belirtilmiştir.

Call Now Button